BZX384C7V5-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 49
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 32
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
In Stock: 150
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 7.5 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C7V5-G3-18
DigiKey Part Number
BZX384C7V5-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C7V5-G3-18
Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384C7V5-G3-18 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW