BZG03C62-M3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for BZG03C62-M3_A-08 is not available
BZG03C62-M3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG03C62-M3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C62-M3_A-08
Description
DIODE ZENER 62V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 62 V 3 W ±6.45% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 47 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6.45%
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Power - Max
3 W