CMF205R1000JKRE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 1 973
Datasheet
5.1 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF205R1000JKRE
DigiKey Part Number
CMF205R1000JKRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF205R1000JKRE
Description
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF205R1000JKRE Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)