MOSX1CT528R5R1J
DigiKey Part Number
2019-MOSX1CT528R5R1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-MOSX1CT528R5R1JCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOSX1CT528R5R1J
Description
RES 5.1 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.1 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)