VDRS14G035BSE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1 043
Datasheet
56 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16mm
VDRS14G035BSE
DigiKey Part Number
BC1442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS14G035BSE
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 16MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
14J
Capacitance @ Frequency
4800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
Disc 16mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V