ERZ-V20D560
DigiKey Part Number
P7320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20D560
Description
VARISTOR 56V 3KA DISC 21.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 3 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 21.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V20D560 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
62 V
Current - Surge
3 kA
Series
Energy
41J
Capacitance @ Frequency
12200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 21.5mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V