SFR16S0001003JR500
DigiKey Part Number
BC4296TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC4296CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0001003JR500
Description
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)