MBA02040C1003FRP00
DigiKey Part Number
BC100KXTR-ND - Tape & Reel (TR)
BC100KXCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBA02040C1003FRP00
Description
RES 100K OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)