8Y-48.000MAHQ-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
CTS-Frequency Controls
EPSON
EPSON
ILSI
In Stock: 800
ILSI
Taitien
Taitien
48 MHz ±30ppm Crystal 10pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
8Y-48.000MAHQ-T
DigiKey Part Number
887-2651-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Y-48.000MAHQ-T
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)