THM 10-2412WI is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Recom Power
In Stock: 21
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 830mA 9V - 36V Input
THM 10WI
THM 10WI
E-gnition Hamburg team
THM 10-2412WI
DigiKey Part Number
1951-2276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THM 10-2412WI
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
THM 10-2412WI Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
830mA