REC10-2412SRW/H2/A/M
DigiKey Part Number
945-2484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC10-2412SRW/H2/A/M
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
REC10-2412SRW/H2/A/M Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
833mA