DWP-125-1/4-0-1.5IN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Image for DWP-125-1/4-0-1.5IN is not available
DWP-125-1/4-0-1.5IN
DigiKey Part Number
DWP-125-1/4-0-1.5IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWP-125-1/4-0-1.5IN
Description
HEATSHRINK 0.252" X 0.125' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.252" (6.40mm) 3 to 1 Black 0.125' (38.10mm, 1.50")
Category
Recovered Wall Thickness
0.057" (1.45mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.125' (38.10mm, 1.50")
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.252" (6.40mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.080" (2.03mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
DWP-125-1/4-0-1.5INTE Connectivity01111-DWP-125-1/4-0-1.5IN-NDkr 1,99504Parametric Equivalent
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
40 000kr 1,31898kr 52 759,20
Alternate Length
HEATSHRINK POLY 1/4"X4' BLK
In-Stock: 1124
HEATSHRINK 0.252" BLACK
Unit Price:
HEATSHRINK 0.252" X 0.104' BLACK
HEATSHRINK 0.252" X 0.167' BLACK
Unit Price:
HEATSHRINK 0.252" X 0.083' BLACK