DR-25-1/4-0SPCS6938
DigiKey Part Number
484-DR-25-1/4-0SPCS6938-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR-25-1/4-0SPCS6938
Description
HEATSHRINK BLACK FEET
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) Black Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.035" (0.89mm)
Mfr
Material
Series
Features
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Operating Temperature
-75°C ~ 150°C
Type
Shrink Temperature
150°C
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Spool Size
300.0' (91.4m)
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)