DR-25-1/2-0-SP
DigiKey Part Number
A124387-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR-25-1/2-0-SP
Description
HEATSHRINK 1/2" BLACK FEET
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Black Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.048" (1.22mm)
Mfr
Material
Series
Features
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Operating Temperature
-75°C ~ 150°C
Type
Qualification
AMS-DTL-23053/16
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
150°C
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)
Spool Size
300.0' (91.4m)
Inner Diameter - Recovered
0.250" (6.35mm)