ATUM-8/2-0-45MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Image for ATUM-8/2-0-45MM is not available
ATUM-8/2-0-45MM
DigiKey Part Number
ATUM-8/2-0-45MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-8/2-0-45MM
Description
HEAT SHRINK TUBING
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.315" (8.00mm) 4 to 1 Black 0.147' (45.00mm, 1.77")
Category
Recovered Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.147' (45.00mm, 1.77")
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.315" (8.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.079" (2.01mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
ATUM-8/2-0-45MMTE Connectivity01111-ATUM-8/2-0-45MM-NDkr 5,19834Parametric Equivalent
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
2 500kr 3,92826kr 9 820,65
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK DUAL WALL 8MM X 4'
In-Stock: 4910
HEATSHRINK 0.315" X 656.2' BLACK
HEAT SHRINK 0.315" BLACK METER
In-Stock: 207
HEATSHRINK DUAL WALL 8MM