W28-XQ1A-10
W28-XQ1A-10
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W28-XQ1A-10
DigiKey Part Number
PB190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W28-XQ1A-10
Description
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 32VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 10A 250 V AC 32 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
10A
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
32 V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Push to Reset
Part Status
Active
Number of Poles
1
Mounting Type
Panel Mount
Base Product Number
Breaker Type
Thermal
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
CTBBB10Carling Technologies225432-1130-NDkr 50,72000Direct
In-Stock: 793
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 39,69000kr 39,69
5kr 33,88400kr 169,42
10kr 31,90300kr 319,03
50kr 28,29980kr 1 414,99
100kr 27,10930kr 2 710,93
300kr 25,57813kr 7 673,44
500kr 24,99218kr 12 496,09
1 000kr 24,30567kr 24 305,67
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 32VDC