C3225X7R2J473M200AA
DigiKey Part Number
445-4503-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4503-1-ND - Cut Tape (CT)
445-4503-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3225X7R2J473M200AA
Description
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1210
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±20% 630V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3225X7R2J473M200AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)