B43742B5688M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
6800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43742B5688M000
DigiKey Part Number
495-B43742B5688M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43742B5688M000
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
20.2 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
5.728" (145.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C