B32523Q1475J289 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1 380
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
B32523Q1475J289
DigiKey Part Number
B32523Q1475J289-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32523Q1475J289
Description
CAP FILM 4.7UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32523Q1475J289 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
100V