B72207S0271K111
DigiKey Part Number
495-5937-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-5937-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0271K111
Description
VARISTOR 430V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
430 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
21J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
110 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V