VDRS07H275TSE
DigiKey Part Number
BC3419TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC3419CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS07H275TSE
Description
VARISTOR 430V 1.2KA DISC 9MM
Detailed Description
430 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 9mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
36J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 9mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V