NRS5020T4R7MMGJ
DigiKey Part Number
587-2407-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2407-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2407-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS5020T4R7MMGJ
Description
FIXED IND 4.7UH 2A 72 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 72mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
NRS5020T4R7MMGJ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
72mOhm Max
Frequency - Self Resonant
37MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)