BWVS005050204R7M00
DigiKey Part Number
553-BWVS005050204R7M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWVS005050204R7M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWVS005050204R7M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS005050204R7M00
Description
FIXED IND 4.7UH 2.2A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 2.2 A 60mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BWVS005050204R7M00 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
60mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)