EMK212BJ225MGHT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 10 239
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Datasheet
Direct
TDK
Parametric Equivalent
Murata Electronics
2.2 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
EMK212BJ225MGHT
DigiKey Part Number
587-EMK212BJ225MGHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-EMK212BJ225MGHTCT-ND - Cut Tape (CT)
587-EMK212BJ225MGHTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK212BJ225MGHT
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMK212BJ225MGHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)