AMK212BC6107MG-TE
DigiKey Part Number
587-AMK212BC6107MG-TETR-ND - Tape & Reel (TR)
587-AMK212BC6107MG-TECT-ND - Cut Tape (CT)
587-AMK212BC6107MG-TEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMK212BC6107MG-TE
Description
CAP CER 100UF 4V X6S 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMK212BC6107MG-TE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)