1.5SMC27A V7G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2 973
Datasheet
37.5V Clamp 42A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
1.5SMC27A V7G
DigiKey Part Number
1.5SMC27AV7G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC27A V7G
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
25.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.5V