1.5SMC27A
DigiKey Part Number
1801-1.5SMC27ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1801-1.5SMC27ACT-ND - Cut Tape (CT)
1801-1.5SMC27ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC27A
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37.5V Clamp 42A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC27A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
25.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.5V