PEC15SAFN
DigiKey Part Number
S1062E-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC15SAFN
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.620" (15.75mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.950" (24.13mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 16,97000kr 16,97
10kr 14,39600kr 143,96
100kr 12,23410kr 1 223,41
500kr 10,92016kr 5 460,08
1 000kr 10,39887kr 10 398,87
5 000kr 9,28330kr 46 416,50
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 42
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM