PEC36SAFN
DigiKey Part Number
S1062E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC36SAFN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC36SAFN Models
Category
Contact Length - Post
0.620" (15.75mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.950" (24.13mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
In-Stock: 42
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 30,20000kr 30,20
50kr 22,90440kr 1 145,22
100kr 21,81060kr 2 181,06
500kr 19,46888kr 9 734,44
1 000kr 18,53996kr 18 539,96
5 000kr 16,55171kr 82 758,55
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM