1.5KE10CA
DigiKey Part Number
1655-1.5KE10CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE10CA
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5V DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.5V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.55V
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V