1.5KE10CA
DigiKey Part Number
4491-1.5KE10CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE10CA
Description
TVS 1500W 10Vbr Bi-Dir DO-201AE
Customer Reference
Detailed Description
14.5V Clamp 104.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.55V
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V