9TM24P4H01
DigiKey Part Number
1688-2292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9TM24P4H01
Description
FAN IMP MTRZD 100X25MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 100mm Dia Ball 62.5 CFM (1.75m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9TM24P4H01 Models
Category
Noise
60.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
10.56 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 100mm Dia
Weight
0.331 lb (150.14 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.440A
Air Flow
62.5 CFM (1.75m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
2.250 in H2O (560.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C