109BC24GC7-1
DigiKey Part Number
1688-2164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BC24GC7-1
Description
FAN BLOWER 51X15MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H Ball 4.4 CFM (0.123m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
109BC24GC7-1 Models
Power (Watts)
1.68 W
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C