07530GA-24M-AA-00
DigiKey Part Number
12-07530GA-24M-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
07530GA-24M-AA-00
Description
FAN BLOWER 75.7X30MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Square/Rounded - 75.7mm L x 75.7mm H Ball 10.5 CFM (0.294m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
38.5dB
Series
Power (Watts)
3.6 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 75.7mm L x 75.7mm H
Current Rating (Amps)
0.150A
Width
30.00mm
Voltage Range
3.6 ~ 26VDC
Air Flow
10.5 CFM (0.294m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.440 in H2O (109.6 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 25°C