25YXG330MEFCT78X11.5
DigiKey Part Number
1189-3724-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3724-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXG330MEFCT78X11.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25YXG330MEFCT78X11.5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C