CAR0603-100RB1
DigiKey Part Number
696-CAR0603-100RB1TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-CAR0603-100RB1CT-ND - Cut Tape (CT)
696-CAR0603-100RB1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAR0603-100RB1
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0603
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAR0603-100RB1 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)