CRT0603-BY-1000ELF
DigiKey Part Number
118-CRT0603-BY-1000ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRT0603-BY-1000ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRT0603-BY-1000ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0603-BY-1000ELF
Description
RESTHINFILM 0603 100R 0.1% 100MW
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)