050R30-305B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
GCT
In Stock: 199
Datasheet
30 Position FFC, FPC Cable 0.020" (0.50mm) 12.0" (304.8mm)
050R30-305B
DigiKey Part Number
050R30-305B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
050R30-305B
Description
CABLE FFC/FPC 30POS 0.5MM 12"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Parlex USA LLC
Length
12.0" (304.8mm)
Packaging
Bulk
Length - Exposed Ends
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Termination Style
Top on Both Sides, Backers on Both Sides
Cable Type
FFC, FPC
Base Product Number
Number of Conductors
30
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
05-30-A-0304-A-4-06-4-TGCT1992073-05-30-A-0304-A-4-06-4-T-NDkr 13,87000Similar
Manufacturer Quote Required
Login or Register to request a quote.
Alternate Length
CABLE FFC/FPC 30POS 0.5MM 2"
In-Stock: 0
CABLE FFC/FPC 30POS 0.5MM 4"
In-Stock: 0
CABLE FFC/FPC 30POS 0.5MM 5.98"
CABLE FFC/FPC 30POS 0.5MM 3"
In-Stock: 709
CABLE FFC/FPC 30POS 0.5MM 5"