ERZ-V20D101
DigiKey Part Number
P7272-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20D101
Description
VARISTOR 100V 10KA DISC 21.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 21.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V20D101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
70J
Capacitance @ Frequency
6500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 21.5mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V