ODB5115-12LB
DigiKey Part Number
1053-1675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB5115-12LB
Description
FAN BLOWER 51.11X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Rectangular/Rounded - 51.11mm L x 47.76mm H Ball 2.4 CFM (0.067m³/min) 2 Wire Leads
Category
Power (Watts)
840 mW
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Rated
Weight
0.059 lb (26.76 g)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 51.11mm L x 47.76mm H
Current Rating (Amps)
0.045A
Width
15.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
2.4 CFM (0.067m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C