OD7025-12HHB10A
OD7025-12HHB10A
OD7025-12HB
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
OD7025-12HHB10A
DigiKey Part Number
1053-1606-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD7025-12HHB10A
Description
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 70mm L x 70mm H Ball 51.0 CFM (1.43m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD7025-12HHB10A Models
Category
Power (Watts)
5.04 W
Mfr
RPM
Series
Termination
4 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
CE
Voltage - Rated
Weight
0.198 lb (89.81 g)
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Current Rating (Amps)
0.420A
Width
25.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
51.0 CFM (1.43m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C