OD7025-12HBXC
DigiKey Part Number
1053-1602-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD7025-12HBXC
Description
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 70mm L x 70mm H Ball 60.0 CFM (1.68m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD7025-12HBXC Models
Category
Noise
49.5dB
Mfr
Power (Watts)
9.6 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Weight
0.198 lb (89.81 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.800A
Air Flow
60.0 CFM (1.68m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.460 in H2O (114.6 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C