MMSZ47T3G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 29 222
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 9 400
Datasheet
Similar
Similar
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 47 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
MMSZ47T3G
DigiKey Part Number
488-MMSZ47T3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MMSZ47T3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MMSZ47T3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ47T3G
Description
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMSZ47T3G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 32.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
170 Ohms