BZT52H-C47,115
DigiKey Part Number
1727-BZT52H-C47,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZT52H-C47,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZT52H-C47,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52H-C47,115
Description
DIODE ZENER 47V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 47 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 32.9 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
375 mW