970-025-020R121 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 794
In Stock: 93
HARTING
In Stock: 19
HARTING
Amphenol CONEC
In Stock: 81
Amphenol CONEC
In Stock: 133
In Stock: 6
Molex
In Stock: 188
25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
970-025-020R121
DigiKey Part Number
970-25MPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
970-025-020R121
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
970-025-020R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Plastic
Packaging
Bulk
Material
Plastic, Metallized
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos