172-E25-203R031
DigiKey Part Number
4125FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E25-203R031
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-E25-203R031 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
White
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C