173-E25-211R141 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 166
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
HARTING
In Stock: 0
In Stock: 28
In Stock: 41
In Stock: 12
In Stock: 8
In Stock: 78
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
173-E25-211R141
DigiKey Part Number
173-25FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173-E25-211R141
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
2
Color
White
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C