173-E25-213R141
173-E25-213R141
173-E25-213R141
DigiKey Part Number
173-125FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173-E25-213R141
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
173-E25-213R141 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C