172-037-202R031 is Obsolete and no longer manufactured.
NorComp Inc.
In Stock: 30
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
Similar
In Stock: 0
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
172-037-202R031
172-037-202R031
172-037-202R031
DigiKey Part Number
4137FA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-202R031
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-037-202R031 Models
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C