172-037-203R031
DigiKey Part Number
37-172-037-203R031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-203R031
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-037-203R031 Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
500V
Number of Positions
Color
Beige
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Brass
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C